JOLLY FERRIOL - Isabel Jolly & Jean-Luc Chossart

Espira de l’Agly, Roussillon, Ranska
Ferriolin tiloilla huokuu historia. Viiniä siellä on viljelty yli 300 vuotta, mikä tekeekin siitä yhden Roussillonin vanhimmista. Tilan viinit tulivatkin aikojen saatossa tunnetuiksi, kun suuret hallitsijat mm. Napoleon lll ja Englannin kuningatar lukeutuivat viinien suurnauttijoiksi.
Toisen maailmansodan jälkeen silloisten omistajien suvusta ei jatkajaa tiloille löydetty, joten hyvinkin tylysti tilat hylättiin ja ne kasvoivat umpeen. Vasta vuonna 2005 uudet ja nykyiset omistajat Isabelle Jolly ja Jean-Luc Chossart astuivat kuvaan ja rupesivat tuottamaan viinejään ja tänä päivänä heillä on 25 hehtaaria tarhoja hoidettavanaan.
Perinteitä ja luontoa kunnioittaen he aloittivat viinien tuottamisen ja hyvinkin nopeaan heidän viininsä ovat saaneet mainetta puhtautensa ja eläväisyytensä johdosta. Terroir on kaikki kaikessa ja viineihin ei tuoda, eikä niistä viedä mitään pois eli tuottajalta lainattu slogan ”We make wines without additives” on omiaan kuvaamaan heidän tyyliä. Tuotantomäärät ovat pysyneet hyvin pieninä, mikä on ollut periaate alusta asti ja siitä johtuen viinien saatavuus on myös rajallista. Luonnonmukaista ja aluelleen ominaista viinintuotantoa, sitä Jolly Ferriolin viinit ovat ehdottomasti!