DOMAINE DE LA MARINIÈRE / LA PEAU DE L'OURS- Renaud & Boris Desbourdes
Panzoult, Loire, Ranska
Panzoult, Loire, Ranska
19 hehtaaria, 70 000 pulloa vuodessa
chenin blanc, cabernet franc
cabernet franc
savi, kalkki, sora, kivi
sertifioitu luomu
Domaine de la Marinière sijaitsee Panzoult’n kylässä Chinonin appellaatiossa Loiren laaksossa. Tilan historia alkaa vuodesta 1965, jolloin Renaud Desbourdesin vanhemmat hankkivat Panzoult’n ulkopuolella sijaitsevan maatilan. Kyseessä ei tuolloin ollut puhdas viinitila, vaan monipuolinen maatila, jossa harjoitettiin useita maatalouden muotoja. Vähitellen viininviljely nousi toiminnan keskiöön, ja useiden vuosikymmenten aikana pienestä maatilasta kehittyi nykyinen 19 hehtaarin Domaine de la Marinière.
Paikka tunnetaan nimellä La Marinière. Tilan historiaan liittyy myös paikallinen tarina, jonka mukaan nimi olisi peräisin merimiehestä, joka jätti meren ja asettui myöhemmin viininviljelijäksi. Tällaiset tarinat ovat tyypillisiä Loiren vanhoille viinikylille, joissa viininviljely ja paikallinen historia ovat pitkään kulkeneet käsi kädessä.
Renaud Desbourdes otti tilan vastuulleen vuonna 1999 ja hänen poikansa Boris liittyi mukaan seuraavana sukupolvena. Nykyään isä ja poika työskentelevät yhdessä. Tilan kehitys on siten ollut ennen kaikkea perheprojekti, jossa vuosikymmenten aikana kertynyt paikallistuntemus yhdistyy uuden sukupolven näkemykseen viininviljelystä ja viininvalmistuksesta.
Nykyisin Domaine de la Marinièren viinitarhat käsittävät noin 19 hehtaaria. Kaikki tarhat sijaitsevat Panzoult’n ympäristössä Chinonin appellaatiossa, mutta kasvupaikat eivät ole keskenään samanlaisia. Alueella esiintyy useita erilaisia maaperiä, ja juuri näiden erojen ymmärtäminen on keskeinen osa tilan viininviljelyä. Panzoult’n maisemassa yhdistyvät muun muassa savi-, kalkki-, sora- ja hiekkapitoiset maaperät, jotka vaikuttavat sekä köynnösten kasvuun että viinien rakenteeseen.
Chinonin tärkein rypälelajike on Cabernet Franc, ja se muodostaa myös Domaine de la Marinièren tuotannon ytimen. Cabernet Franc on Loiren laaksossa erityisen kiinnostava lajike, koska se pystyy ilmaisemaan hyvin erilaisia kasvupaikkoja. Soraisilla mailla se voi olla kevyt, aromaattinen ja mehukas, kun taas savi- ja kalkkipitoisilla kasvupaikoilla viini saa enemmän rakennetta, syvyyttä ja tanniinia.
Domaine de la Marinière siirtyi vuonna 2016 luomuviljelyyn, ja tila on nykyään Ecocert-sertifioitu. Luomuviljelyn tavoitteena ei ole ainoastaan vähentää synteettisten torjunta-aineiden käyttöä, vaan ylläpitää viinitarhojen biologista tasapainoa. Tilan ympärillä olevat pensasaidat, metsiköt ja muut luonnonalueet ovat osa maisemaa, jota halutaan säilyttää. Ajatus terroirista ulottuu siten varsinaista viiniköynnösriviä laajemmalle: koko ympäröivä ekosysteemi nähdään osana viininviljelyä. Tarhoilla työskentelyä ohjaa halu säilyttää rypäleiden luonnollinen tasapaino ja saavuttaa mahdollisimman hyvä fenolinen kypsyys. Erityisesti Cabernet Francissa tämä on tärkeää, sillä lajikkeen vihreät ja yrttiset aromit sekä tanniinit voivat korostua, mikäli rypäleet korjataan liian aikaisin. Riittävän kypsänä Cabernet Franc voi sen sijaan olla erittäin aromaattinen, mehukas ja hienostunut, ja samalla säilyttää Loiren viineille ominaisen raikkauden.
Domaine de la Marinièren tuotannossa on sekä punaisia, valkoisia että roséviinejä. Pääpaino on Chinonin punaviineissä, mutta tilan valikoimassa on myös valkoisia viinejä, joiden keskeinen lajike on Chenin Blanc. Viinien välillä on selkeitä eroja, sillä niiden tarkoituksena on tuoda esiin eri tarhojen ja köynnösten ominaisuuksia. Tilan perinteisempiä cuvéita edustaa esimerkiksi Vieilles Vignes, joka valmistetaan noin 40-vuotiaiden köynnösten rypäleistä. Vanhojen köynnösten pienempi satomäärä ja syvälle ulottuva juuristo voivat tuoda viiniin enemmän konsentraatiota ja rakennetta. Tällainen Chinon on tyypillisesti tummempi, tanniinisempi ja pidempään kehittyvä kuin nuorten köynnösten kevyemmät viinit.
Domaine de la Marinièren yhteydessä toimii myös kiinnostava La Peau de l’Ours -niminen projekti. Sen avulla Renaud ja Boris Desbourdes voivat työskennellä myös muiden luomuviljelijöiden kanssa ja hankkia rypäleitä ystäviltä ja tutuilta viljelijöiltä Chinonin alueelta. Rypäleet korjataan itse ja viininvalmistus tapahtuu heidän omassa kellarissaan, mikä mahdollistaa hyvin tarkan kontrollin myös oman tilan ulkopuolelta tulevien rypäleiden suhteen.
La Peau de l’Ours syntyi halusta laajentaa Chinonin terroirien kirjoa. Rypäleitä tulee muun muassa Cravantin tasangolta sekä Panzoult’n soraisilta ja savi-liejupitoisilta mailta. Käytössä olevat köynnökset ovat suhteellisen nuoria, alle kymmenvuotiaita, joten viinien tyyli on tarkoituksellisesti erilainen kuin vanhoista köynnöksistä valmistetuissa cuvéeissa. La Peau de l’Oursin punaviinissä Cabernet Franc käsitellään kevyesti. Maseraatio kestää vuosikerrasta riippuen noin neljästä kymmeneen päivään, minkä jälkeen viini viimeistelee käymisensä ilman kuoria. Kypsytys tapahtuu tankissa. Tavoitteena on säilyttää Cabernet Francin puhdas hedelmäisyys, raikkaus ja juotavuus. Alkoholipitoisuus pysyy yleensä noin 12 prosentissa, mikä tekee viinistä kevyen ja eloisan.
Nimi La Peau de l’Ours, ”karhun nahka”, sopii hyvin tämän cuvéen epämuodolliseen luonteeseen. Viini on suunniteltu ennen kaikkea nautittavaksi: se on mehukas, raikas ja helposti lähestyttävä Chinon, jossa Cabernet Francin tumma marjaisuus, yrttisyys ja hienoinen mausteisuus pääsevät esiin ilman raskasta tammikypsytystä tai voimakasta uuttamista. Domaine de la Marinièren perinteisemmissä viineissä rakenne ja terroir ovat selvemmin etualalla. Vanhojen köynnösten Cabernet Franc voi olla syvä, tanniininen ja pitkään kehittyvä, kun taas La Peau de l’Ours tarjoaa samasta alueesta kevyemmän ja välittömämmän tulkinnan.
Tilan filosofia perustuu lopulta hyvin yksinkertaiseen ajatukseen: Chinonin viinin tulee maistua Chinonilta. Panzoult’n kasvupaikat, Cabernet Franc, Loire-joen ilmasto ja luonnonmukainen viljely muodostavat kokonaisuuden, jota kellarissa pyritään käsittelemään mahdollisimman kunnioittavasti. Domaine de la Marinière on näin ollen ennen kaikkea Panzoult’n perhetila, jonka historia ulottuu 1960-luvulle ja jonka nykyinen toiminta yhdistää lähes kuuden vuosikymmenen paikallistuntemuksen moderniin luomuviljelyyn. Sen viineissä näkyvät sekä Chinonin perinteinen Cabernet Franc että uuden sukupolven halu tehdä alueesta raikkaita, eloisia ja helposti lähestyttäviä tulkintoja.