Tuoksu ja maku: Tuoksu on eloisa ja energinen, tarjoillen runsaasti metsämansikkaa, hapankirsikkaa sekä kevyttä kukkaisuutta, kuten orvokkia. Maku on raikas, keskitäyteläinen ja erittäin helposti lähestyttävä. Siinä korostuvat tuntuva punainen marjaisuus, hienovarainen yrttisyys ja eloisa hapokkuus, joka tekee viinistä erittäin raikkaan ja alleviivaa nautittavuutta. Tanniinit ovat pehmeät ja hillityt.
Alkuperä ja viininvalmistus: Rypäleet kerätään käsin Montebellon rinteiltä. Rypäleet erotellaan osittain rangoistaan ja käyminen on tapahtuu villihiivoilla. Viini saa kypsyä terästankeissa. Pullotus ilman suodatusta, kevyellä sulfiittilisäyksellä.
Ruokasuositus: Erinomainen pari perinteisille italialaisille alkupaloille, kuten laadukkaille leikkeleille, kuten prosciutto ja salami sekä pehmeille juustoille. Sopii loistavasti myös tomaattipohjaisille pastoille, pizzalle tai kevyesti viilennettynä sellaisenaan seurusteluun.