Löytyy kategorioista:
 Axarquiá, Malaga, Espanja

Filitas y Lutitas

26.30

Tuottaja

VIÑEDOS VERTICALES

Tyyppi

Valkoviinit

Alue

Axarquiá, Malaga, Espanja

Vuosikerta

2019

Rypälelajike

muscat d’alexandrie, Pedro Ximénez

Luokittelu

Sertifioitu luomu

Tuoksu ja maku: Tuoksu tarjoaa valkoisten kukkien ja kivellisten hedelmien aromeita. Havaittavissa on myös hentoa oksidatiivisuutta. Intensiivinen makumaailma on huumaava, missä suolaisuus ja hapen tuoma vivahde toimivat upeasti. Aromeissa esiin nousee pähkinän ja mausteiden elementit. Pitkän makumaailman kruunaa energinen hapokkuus.

Alkuperä ja viininvalmistus: Rypäleet poimitaan kahdelta eri tarhalta, mitkä sijaitsevat noin 1000 metrissä ja ovat iältään yli 50-vuotiaita. Maaperä koostuu fylliitistä ja kalkkikivestä. Rypäleet saivat olla kuorien kanssa yhden vuorokauden. Moscatel käy spontaanisti isoissa 3300 litran tynnyreissä ja Pedro Ximénez pienemmissä 640 litran tynnyreissä. Ennen kypsymistä viini blendattiin ja kypsytys tapahtui isoissa tynnyreissä 10 kuukauden ajan.

Ruokasuositus: Mainio kumppani kypsille juustoille ja leikkeleille. Myös paistetut ja rasvaisemmat kalat, kuten makrilli on omiaan tämän viinin kanssa.

Jos tiedot eivät näy, salli taustagrafiikka tulostusasetuksissa.

Kerro kaverille

Saatat olla kiinnostunut myös näistä

Grossriedenthal, Wagram, Itävalta

Mighty White

19.90

Bad Sobernheim, Nahe, Saksa

Riesling Spätlese Feinherb

17.90

Bockenheim, Pfalz, Saksa

Riesling Trocken “Stein und Fels”

17.90

Bad Sobernheim, Nahe, Saksa

Riesling Trocken

14.90

Molamboz, Jura, Ranska

Nature (tilapäisesti loppu)

30.50

Ribeira Sacra, Galicia, Espanja

Guímaro Blanco

22.90

Les Gunyoles, Penedés, Espanja

Gall Blanc

19.90

Épineuil, Burgundi, Ranska

Bourgogne Tonnerre

27.90

Mâcon-Verzé, Mâconnais, Ranska

Melting Potes (tilapäisesti loppu)

28.90

Pannessières, Jura, Ranska

La Charme

32.90

Pannessières, Jura, Ranska

Esperluète

31.90

Lancié, Beaujolais, Ranska

Bourgogne Blanc

21.90