Löytyy kategorioista:
 Vallet, Loire, Ranska

Folle Blanche “Nature”

15.90

Tuottaja

DOMAINE JEAN AUBRON

Tyyppi

Valkoviinit

Alue

Vallet, Loire, Ranska

Vuosikerta

2022

Rypälelajike

folle blanche

Luokittelu

Luomu

Tuoksu ja maku: Puhdas tuoksu antaa reilusti sitrusta ja mineraalisuutta. Paletilla viini on puhtaan raikas ja sitruksinen, jossa on mukana reilusti vehreyttä. Puhtaan mineraalinen raikkaus ja nätti hapokkuus saattelee persoonallisen viinin miellyttävään jälkimakuun.

Alkuperä ja viininvalmistus: Köynnökset kasvavat kalkki- ja mineraalipitoisessa maassa. Rypäleet kerätään tarhoilta käsin pieniin koreihin ja kuljetetaan kellariin, jossa ne erotellaan rangoistaan. Rypäleet käyvät alkoholikäymisen terästankeissa luonnollisilla hiivakannoilla 15 päivän ajan. Tämän jälkeen viini kypsyy sementtitankeissa 5kk hiivasakan päällä. Viiniä ei kirkasteta kemiallisesti, vaan painovoiman annetaan hoitaa homma. Pullotuksen yhteydessä siihen lisätään pieni määrä sulfiitteja. Köynnökset, joista rypäleet kerätään ovat n. 30 vuoden ikäisiä. Rypäleenä folle blanche tunnetaan parhaiten armanjakeista sekä konjakeista.

Ruokasuositus: Raikkaan makuiset kala- ja äyriäisruoat ovat viinin rinnalla kotonaan. Sushi toimii oivasti ja äyriäislajitelman kanssa viini pääsee todella oikeuksiinsa.

Jos tiedot eivät näy, salli taustagrafiikka tulostusasetuksissa.

Kerro kaverille

Saatat olla kiinnostunut myös näistä

Flaxieu, Bugey, Ranska

Bugey Chardonnay

20.90

Fougère-sur-Bièvressä, Loire, Ranska

Cheverny Blanc

21.90

Montefalco, Umbria, Italia

Campo di Colonnello

22.90

Montefalco, Umbria, Italia

Umbria Grechetto

19.90

Valmarecchia, Emilia-Romagna, Italia

l’Animo Bianco

23.90

Montigny-lès-Arsures, Jura, Ranska

Arbois Savagnin Ouillé

34.00

Ozenay, Mâconnais, Ranska

Mâcon-Chardonnay Les Crêts

25.90

Ozenay, Mâconnais, Ranska

Mâcon-Villages Les Chouettes

24.90

Vizela, Vinho Verde, Portugali

Flor de Verão Vinho Verde

12.90

Naoussa, Macedonia, Kreikka

Skyphos Assyrtiko

20.90

Montecchia di Crosara, Veneto, Italia

Madre Vino Bianco

19.90

Bremm, Mosel, Saksa

Cuvée Zusammen

18.90