Löytyy kategorioista:
 Anse, Beaujolais, Ranska

La Galoche Rouge (tilapäisesti loppu)

18.90

Tuottaja

DOMAINE SAINT-CYR

Tyyppi

Punaviinit

Alue

Anse, Beaujolais, Ranska

Vuosikerta

2020

Rypälelajike

gamay

Luokittelu

Sertifioitu luomu

Tuoksu ja maku: Nenä antaa karpaloa, kirsikkaa ja raikasta hedelmäisyyttä. Paletilla viini on kepeän hedelmäinen, josta erotat kirsikkaa, granaattiomenaa ja pientä eleganttia mausteisuutta. Tanniinia ei ole juuri nimeksikään, ainoastaan pieni puraisu taustalla. Galoche Rouge on Raphaelin kevyin punaviini, joka tavoittaa upealla tavalla aluee nautittavuuden ja alleviivaa gamayn herkullista luonnetta.

Alkuperä ja valmistus: Rypäleet kerättiin käsin syyskuun lopulla Les Pierres dorées -alueen tarhoilta, joiden ikä on 50-70 vuotta ja maaperä savista kalkkimaata. Klassinen viikon kestävä hiilidioksidikäyminen viileässä, jossa rypäletertut pyritään säilyttämään mahdollisimman ehjinä ja kokonaisina. Ikääntyminen sementtitankeissa viiden kuukauden ajan ja kevyt 10mg rikkilisäys pullotuksen yhteydessä ilman kirkastusta tai suodatusta.

Ruokasuositus: Todella nautittava sellaisenaan, mutta toimii mukavasti erilaisten kevyempien liharuokien kumppanina. Kokeile vaikkapa aprikoosilla ja oliiveilla maustetun kanataginen rinnalla.

Kerro kaverille

Saatat olla kiinnostunut myös näistä

Anjou, Loire, Ranska

Les Neuf Vingt Anjou Rouge

20.90

Fronsac, Bordeaux, Ranska

Loupiot Rouge

19.30

Fronsac, Bordeaux, Ranska

Château Cavale

19.90

Treiso, Piemonte, Italia

Dolcetto d’Alba Ronchella

18.90

Apremont, Savoie, Ranska

Mondeuse

26.90

Molamboz, Jura, Ranska

Arbois Poulsard Vieilles Vignes

26.90

Molamboz, Jura, Ranska

Arbois Trosseau En Tartot

26.90

Berlou, Saint-Chinian, Languedoc, Ranska

Les Travers de Marceau

19.50

Monthou-sur-Bièvre, Loire, Ranska

Le Telquel

21.90

Valpantena, Veneto, Italia

Caporal Veneto Rosso

16.90

Montelupo Fiorentino, Toscana, Italia

Albarese Vino Rosso

19.00

Poboleda, Tarragona, Espanja

Lo Petit Pau DOQ Priorat

22.50